FESTIVAL

POSLÁNÍ

Mezinárodní hudební festival Struny podzimu od svého vzniku v roce 1996 významně přispívá k proměně kulturní mapy v hlavním městě. Zakladatel festivalu Marek Vrabec se svými spolupracovníky vytvořil festival, který u nás nemá obdoby. Struny podzimu jsou místem setkávání světa klasické hudby, jazzu, world music a nadžánrových projektů, jejichž pojítkem je nekompromisní umělecká kvalita.

Posláním festivalu je poskytovat unikátní umělecké zážitky, obohacovat českou kulturní scénu a rozšiřovat obzory publika.

HISTORIE

Výčet umělců a projektů, které festival pro Prahu a českou republiku objevil a vůbec poprvé uvedl, je v kontextu České republiky ojedinělý – namátkou: Jan Garbarek, Cassandra Wilson, Bobby McFerrin, Brad Mehldau, Michael Nyman, Natalie Dessay, Gregory Porter, Steve Reich, Ahmad Jamal, David Lang a mnozí další. Výraznou stopu v kulturním životě zanechaly také festivalové premiéry, jako např. Brittenova Řeka Summida v Českém muzeu hudby či Schubertova Zimní cesta v barrandovském atelieru nebo první živé provedení hudby Zdeňka Lišky pro film Markéta Lazarová. Do historie se vepsaly také koncerty jazzových legend formátu Sonny Rollinse, Charlese Lloyda nebo Waynea Shortera.

 

Každý rok festival prošlapává znovu a znovu neopakovatelnou cestu k rozšiřování hudebních obzorů: každý z koncertů má ambice stát se událostí svého druhu.

 

Struny podzimu i ve 21. ročníku uvádí hudbu, kterou jinde neuslyšíte.

ŘEKLI O FESTIVALU

„Struny podzimu jsou jedním z nejinovativnějších hudebních projektů v Praze.“

The New York Times

„Struny podzimu nabízejí hudební experimenty, k nimž málokterá dramaturgie nachází odvahu.“

Václav Havel

„Festival se etabloval coby viditelná značka, která v dobrém smyslu představuje status kulturnosti.“

RESPEKT, Jiří Turek

„Struny podzimu se definitivně vyprofilovaly jako inovativní nadžánrová přehlídka, která do pražského dění především vnáší jedinečné a nové podněty a témata.“

iHNed.cz, Petr Veber