FESTIVAL

Struny podzimu založili v roce 1996 v době prezidentování Václava Havla tehdejší kurátoři hudebního programu Hradu Marek Vrabec a Martin Pechanec. Již v prvních osmi letech ještě na Hradě na sebe Struny podzimu upozornily originálním programem a výjimečnými koncerty jako byl recitál Cecila Taylora, česká premiéra Michaela Nymana nebo koncert Jana Garbareka s Hilliard Ensemblem.

Výčet umělců, které za 21 let v České republice představil vůbec poprvé právě festival Struny podzimu, je ojedinělý: Brad Mehldau, Bobby McFerrin, Cecil Taylor, Gregory Porter, Cassandra Wilson, Gil Shaham, Daniel Hope, Ghostpoet, Young Fathers, Chris Thile, Jason Moran a mnozí další. Struny podzimu rovněž iniciují nové projekty a produkce jako byla opera Don Juan in Prague v koprodukci s newyorskou Brooklyn Academy of Music, scénické provedení Schubertovy Zimní cesty v barrandovských ateliérech nebo koncertní provedení hudby Zdeňka Lišky k Markétě Lazarové. Festival v Praze systematicky představuje nejvýznamnější skladatelské osobnosti dneška jako je Michael Nyman, Gavin Bryars, Steve Reich, David Lang, Julia Wolfe nebo letos legendární Terry Riley. Struny podzimu iniciují umělecká setkání, která se mohou ukázat jako zásadní. Za všechny to platí o setkání Gregoryho Portera s českým hammondkářem Ondřejem Pivcem, které odstartovalo jejich spolupráci oceněnou později cenou Grammy.

Posláním festivalu je poskytovat unikátní umělecké zážitky a rozšiřovat obzory publika.

Během 22. ročníku festivalu seznam premiérových vystoupení rozšíří mj. Terry Riley, Egberto Gismonti, Daniel Lanois & Venetian Snares, Andy Irvine & Paul Brady, Open Mike Eagle, Lizz Wright Punch Brothers a další.

Festival Struny podzimu každoročně prokopává cestu k rozšiřování hudebních obzorů. Každý festivalový koncert je událostí svého druhu a žánru. Struny podzimu uvádějí hudbu, kterou jinde neuslyšíte.

Prezidentem festivalu je jeho spoluzakladatel Marek Vrabec.

Programovým ředitelem je Vilém Spilka.

Uměleckou radu festivalu tvoří Vilém Spilka (předseda), Guy Borg a Petr Ostrouchov.

TÝM

ŘEKLI O FESTIVALU

„Struny podzimu jsou jedním z nejinovativnějších hudebních projektů v Praze.“

The New York Times

 

„Struny podzimu nabízejí experimenty, k nimž málokterá dramaturgie nachází odvahu.“

Václav Havel

 

„Přehlídka, která začala na Pražském hradě za éry Václava Havla,  umí katapultovat české hudebníky až k ceně Grammy.“

Hospodářské Noviny

 

„Festival se etabloval jako viditelná značka, která v dobrém slova smyslu  představuje status kulturnosti.“

RESPEKT

STRUNY V OBRAZECH

© Petra Hajská