Gavin Bryars: Nothing Like the Sun

Gavin Friday (recitace), John Potter (tenor), Sarah Dacey (soprán), Gavin Bryars Ensemble

27. 10., 20:00
Divadlo Archa

Gavin Friday (recitace), John Potter (tenor), Sarah Dacey (soprán), Gavin Bryars Ensemble

 

Jedno z nejoriginálnějších zhudebnění básní za několik posledních dekád v české premiéře. Elegantní a poetické Shakespearovy sonety jako impuls a inspirace k úžasnému dílu.

 

Britský skladatel a kontrabasista Gavin Bryars (*1943) patří již několik desetiletí mezi zásadní představitele minimalistické a experimentální hudby. Počátky jeho kompoziční činnosti jsou spojeny s vlivy „Newyorské školy“, skupiny umělců soustředěné kolem Johna Cage, u něhož též krátce studoval. Čerpání inspirace z osvobozeného nevědomí a z energie ulic velkoměsta, které byly tomuto novátorskému směru vlastní, se naplno projevily již v jedné z jeho prvních skladeb, dnes kultovní „Jesus Blood Never Failed Me Yet“ (1971). Jejím ústředním motivem je nahrávka zpěvu anonymního londýnského bezdomovce přednášejícího neznámou zbožnou píseň s nesmírnou emotivní silou, na které Bryars vybudoval gradující aranžmá smyčců a žestí (v nahrávce z roku 1993 účinkuje též Tom Waits). Do několika postupných verzí Bryars v průběhu let přepracovával i druhé ze svých nejslavnějších děl – The Sinking of the Titanic (1969), vycházející z představy zvuku kapely hrající na potápějící se lodi. Naposledy se ke skladbě, kterou sám označuje za otevřenou, autor vrátil v roce 2012, kdy verze prováděná u příležitosti 100. výročí potopení Titaniku zazněla i v Praze na festivalu Struny podzimu.

 

Projekt Nothing Like the Sun, s nímž se Bryars letos na Struny podzimu vrací, vznikl před deseti lety na objednávku Opery North z Leedsu a Royal Shakespeare Company. Skladba je působivou hodinovou kontemplativní suitou osmi shakespearovských sonetů přednášených recitátorem a dvěma zpěváky (soprán, tenor) za doprovodu osmičlenného instrumentálního souboru. Autor si vybral spíše sonety filozoficky zaměřené a abstraktní, zdůrazňující protiklad věčnosti umění a dočasnosti lidské existence, pracující s motivy paměti a běhu času. Záměrně se vyhnul sonetům ryze milostným, jakož i sonetům, jejichž důvěrná znalost by ho mohla „ukolébat do falešného pocitu bezpečí“.

 

Po premiérovém uvedení v Anglii se projekt vrátil na pódia pouze několikrát a izolovaně. Z uvedení na festivalu v australském Adelaide v březnu 2015 vznikla živá nahrávka vydaná na CD. Provedení skladby v roce 2017 inicioval právě festival Struny podzimu; pražskému představení, teprve dvanáctému v pořadí, předchází o dva dny dříve repríza v domácím prostředí Opery North v Leedsu.

 

Bryars se koncertu osobně zúčastní jako kontrabasista a kapelník osmičlenného Gavin Bryars Ensemble, tenorový part přednese John Potter (někdejší člen Hilliard Ensemble), sopránový Sarah Dacey a recitátorem bude avantgardní irský zpěvák a umělec Gavin Friday (mimo jiné autor hudby k několika filmům svého krajana Jima Sheridana a spolupracovník Bona z U2).

 

Při svém prvním provedení byla Bryarsova skladba Nothing Like the Sun v koncertním programu doplněna premiérami skladeb jiných současných autorů na texty Shakespearových sonetů. V Praze z nich zazní pouze strhující Sonet č. 40 Gavina Fridaye v autorově provedení. Program koncertu dále doplní Bryarsovy kratší skladby It Never Rains (2010), The North Shore (1993) a The Flower of Friendship (2009).

CELÝ PROGRAM