Julia Wolfe

Julia Wolfe: Anthracite Fields

Bang on a Can All-Stars

Martinů Voices, sbormistr Lukáš Vasilek

7. 11., 20:00
Forum Karlín

Působivé dílo „nové hudby“ je jednou z nejúchvatnějších skladeb posledních let a zcela zaslouženě se honosí Pulitzerovou cenou. Prostřednictvím díla skladatelky Julie Wolfe v provedení kultovního ansámblu Bang on a Can All Stars a sboru Martinů Voices se přeneseme do amerických antracitových dolů.

 

Dojemné oratorium pro sbor a komorní soubor vypráví o hornících v uhelném dole v Pensylvánii začátkem 20. století. Dílo, jehož libreto využívá prvků orální historie, havířského folklóru, reklam a rozhovorů, které s horníky a jejich rodinami vedla sama autorka, oplývá zároveň hlubokou lidskostí a politickou působivostí. Kombinace hudby, textu a obrazů vypráví příběhy havířů a evokuje jak hrůzy života v podzemí (antracit je nejčistším druhem černého uhlí, jehož těžba je nesmírně obtížná), tak ty světlejší chvilky z jejich životů. Těžko nesouhlasit s hodnocením z Los Angeles Times, že to je „zásadní, působivé dílo“.

 

Julia Wolfeová je jednou z celosvětově nejuznávanějších skladatelek soudobé hudby. Kromě Pulitzerovy ceny za Antracitová pole získala také MacArthurovo stipendium za rok 2016. Nyní už legendární uskupení Bang on a Can All-Stars, které Wolfeová spoluzakládala, se podílelo na vzniku nahrávky Antracitových polí z roku 2015. Řadí se mezi světovou špičku v interpretaci soudobé hudby. Martinů Voices si pod řízením Lukáše Vasilka drží renomé předního českého komorního vokálního ansámblu. Soubor vystupoval na Strunách podzimu 2015 na koncertě s hudbou Zdeňka Lišky z filmu Markéta Lazarová.

 

Antracitová pole budou mít na letošních Strunách podzimu svou českou premiéru za účasti samotné Julie Wolfeové, která pak bude přímo na jevišti v rozhovoru diskutovat o svém díle i skladatelské činnosti obecně.