Lambchop

25. 10., 20:00
Divadlo Archa

Nazvat Lambchop country kapelou by byl neodpustitelný hřích. Progresivní kapela z Nashvillu s charismatickým frontmanem Kurtem Wagnerem proměňuje chápání toho, co dokáže country hudba a nástroje, které jsou s ní tradičně spjaty, a vytváří zbrusu nový styl.

 

Od chvíle, kdy v roce 1994 vydala svou debutovou desku I Hope You’re Sitting Down, nashvillská kapela Lambchop už mnohokrát dokázala, že je v Americe jen pramálo tak fascinujících a podmanivých uskupení. I když se sestava i počet hudebníků během těch let několikrát změnily, jedna konstanta zůstává: frontman a písničkář Kurt Wagner. Wagnerův nezaměnitelný tlumený baryton, jeho důvtipné, nevšední texty a dar vytvářet nádherně křehké melodie vždy byly a stále jsou něžně tlukoucím srdcem Lambchopu. Ať už je doplňují smyčcová sekce (jako na albu Aw C’mon/No You C’Mon z roku 2004), komorní instrumentace s důrazem na libozvučný klavír jejich letitého spolupracovníka Tonyho Crowa (Is a Woman; 2002) či vokodér a elektronika (jako na jejich nejnovějším albu FLOTUS), Lambchop si zakládá na hudbě, která jako by ztělesňovala frázi „méně je více“. V dnešní době přesycené bombastičností o to víc vynikne jejich vlastnost, která je jinak velmi nedostatkovým zbožím: zdrženlivost. Dokonce i jejich exkurz do světa elektroniky, FLOTUS – jenž se na první pohled zdá být radikální změnou kurzu – působí jako pouze další krok v přirozeném vývoji kapely. Právě díky Wagnerovi má toto (kritiky všeobecně oceňované) album jasný a nezpochybnitelný zvukový punc Lambchopu.

 

Zajímavé je, že Wagner označuje jako inspirátory jednoho z experimentů na desce FLOTUS své souputníky na Strunách podzimu, Shabazz Palaces. S typickým suchým humorem se nechal slyšet, že „je takové to staré rčení o tom, jak umělec má za celý život jenom jeden dva dobré nápady, které už pak může jedině opakovat. To já odmítám. Myslím, že jsem jich měl snad pět.“ Wagner to se svým sebekritickým postojem umí, ale pro mnoho lidí je jedním z nejdůležitějších písničkářů posledních pětadvaceti let. A při pohledu na kompletní diskografii Lambchopu by toto tvrzení popřel jen málokdo.

CELÝ PROGRAM