Festival STRUNY PODZIMU

Od svého založení v roce 1996 si festival Struny podzimu vydobyl pověst jedné z nejvýznamnějších hudebních událostí v České republice. Jeho program osvětluje vztahy mezi klasickou a soudobou vážnou hudbou, jazzem, hip-hopem a elektronikou.

Dramaturgie festivalu se opírá o impulzy napříč hudebními obdobími a žánry a zprostředkovává svému publiku unikátní a intimní zážitky na různorodých festivalových scénách v Praze.

Festival za 23 let své existence uvedl řadu ikonických hudebních osobností, ale představuje systematicky také novou generaci umělců, a to často v české premiéře.

Mezi osobnostmi Strun podzimu najdeme jazzové velikány formátu Waynea Shortera, Herbieho Hancocka, Sonnyho Rollinse i Ahmada Jamala, skladatele s kultovním statusem Steva Reicha a Terryho Rileyho, legendární hip-hopery De La Soul, české legendy formátu songwritera Jiřího Suchého, ale i pocty českým osobnostem mezinárodního významu, jako byl např. skladatel Zdeněk Liška. Program Strun podzimu ovšem představuje také nejvitálnější představitele soudobých scén od experimentálního hip-hopu a elektroniky, jako jsou Shabazz Palaces a Young Fathers, přes špičkové jazzmany, jako jsou Robert Glasper, Brad Mehldau a Jason Moran, až po mezižánrové novátory jako jsou Lambchop nebo Punch Brothers, přičemž všechny jmenované představil festival v České republice vůbec poprvé.

Společným jmenovatelem a klíčem k výběru festivalových umělců je, že se brání jednoduché definici. Jejich tvorba spojuje staré a nové, minulost a současnost, přičemž vytváří novou kvalitu. Totéž lze říct i o samotných Strunách podzimu: respektují minulost, žijí současností a směřují do budoucnosti. Tato neustálá evoluce je receptem,  díky němuž se festival stále vyvíjí…

 

Stejně jako dobrá hudba.

Wall of Fame

Wayne Shorter Herbie Hancock Sonny Rollins Ahmad Jamal Brad Mehldau Robert Glasper Cassandra Wilson Charles Lloyd Jason Moran Lizz Wright Gregory Porter Bobby Mcferrin Dee Dee Bridge Water Dianne Reeves Hugh Masekela Didier Lockwood Regina Carter Quintet Steve Reich Terry Riley David Lang Julia Wolfe Michael Nyman Gavin Bryars Go Go Penguin Shabazz Palaces De La Soul Ghostpoet Chris Dave Young Fathers Lambchop Punch Brothers Chris Thile Ute Lemper Francois Couturier Quartet Chava Alberstein Yo-Yo Ma Kronos Quartet Magdalena Kožená Gil Shaham Jordi Savall Tenores Di Bitti Rabih Abou-Khalil Barbara Hannigan Phellipe Jaroussky Paul Hiller The Hilliard Ensemble Rufus Wainwright Jan Garbarek Les Arts Florissants & William Christie Daniel Hope Anne-Sofie Von Otter David & Tatjana Geringas Ian Bostridge Orchestra of The Age of Enlightenment Estrella Morente Jacques Loussier Miroslav Vitouš Gary Burton Mad Sheer Khan Iva Bittová Uri Caine Ensemble Ondřej Pivec Mariza Maya Beiser Kayhan Kalhor Brooklyn Rider Avishai Cohen Sir Willard White A Filetta Charles Lloyd Kimmo Pohjonen Cameron Carpenter Ralph Towner Ars Nova Copenhagen Egberto Gismonti The Gloaming Zdeněk Liška - Marketa Lazarová Don Juan in Prague Schubert - Zimní cesta Jiří Suchý - Recitál Benjamin Britten - Řeka Summida Heiner Goebbels - Schwarz auf Weiss

Prezident a zakladatel festivalu

Marek Vrabec

Festival Struny podzimu založil Marek Vrabec v roce 1996 společně s Martinem Pechancem na Pražském hradě v době, kdy byl prezidentem Václav Havel. Marek Vrabec je absolventem Fellowship programu Kennedyho Center for the Performing Arts (2008/9) ve Washingtonu D.C. (USA), kde pracoval pod vedením Michaela M. Kaisera. Absolvoval Akademii múzických umění v Praze a v oboru hudební management (1998) a státní konzervatoř v Teplicích (1991) v oboru bicí nástroje.

 

Před Strunami podzimu realizoval Vrabec v roce 1996 společně se skladatelem Petrem Kotíkem na Pražském hradě mj. Festival hudby výjimečných délek/Extended Duration in Music Festival, věnovaný hudbě Johna Cage a Mortona Feldmana, který anticipoval vznik Ostravský dnů nové hudby. V roce 2000 byl producentem světové premiéry nahrávky Zelenkova oratoria Sub Olea Pacis et Palma Virtutis, jež získala MIDEM Classical Award. Za téměř čtvrtstoletí svého působení  pozval do České republiky stovky mezinárodních umělců, přičemž řada z nich v Praze vystoupila vůbec poprvé.

 

Vrabec inicioval setkání Gregory Portera s Ondřejem Pivcem, které vedlo až k jejich společnému zisku ceny Grammy, spolupráci Bobby McFerrina s Danem Bártou, ale i s Českou filharmonií. V letech 2013 – 2018 zastával současně pozici uměleckého ředitele festivalu Dvořákova Praha. Během šesti let působení vtiskl festivalu nezaměnitelnou programovou tvář. V roce 2019 se opět naplno vrátil ke svému festivalu. Globální krizi v souvislostí s virovou epidemií  v roce 2020 pochopil jako příležitost vytvořit v Praze nový open air festival, který bude plenérovou verzí Strun podzimu,  využívající půvabů historické Prahy. Unikátní koncert Hope for Prague/ Prague Sounds again! s britským houslistou Danielem Hopem na plovoucí scéně na Vltavě bude vysílán a streamován prostřednictvím televizního kanálu TV ARTE a v koprodukci s Českou televizí do celého světa.

Festivalový tým

Vladimír Koller
ředitel pro vnější vztahy
koller@strunypodzimu.cz

Vilém Spilka
ředitel uměleckého plánování
spilka@strunypodzimu.cz

Vlastimil Trllo
finanční ředitel
trllo@strunypodzimu.cz

Anna Bednářová
Executive Assistant
bednarova@strunypodzimu.cz
+420 724 704 181

Guy Borg
dramaturg
borg@strunypodzimu.cz

Veronika Osladilová
vedoucí produkce
osladilova@strunypodzimu.cz
+420 603 259 469

Tomáš Pokorný
marketing
pokorny@strunypodzimu.cz
+420 703 190 246

Terezie Taberyová
mecenášský klub, VIP servis
taberyova@strunypodzimu.cz
+420 607 207 587

Jitka Miková
manažerka uměleckého plánování
mikova@strunypodzimu.cz
+420 737 033 341

Radek Babička
PR, mediální servis
babicka@strunypodzimu.cz
+420 723 036 041

Lucie Steiner
Back Office, Ticket manager
steiner@strunypodzimu.cz
+420 720 547 315

Kristýna Nováková
produkce
novakova@strunypodzimu.cz
+420 739 686 622

Marie Bauerová
sociální sítě
bauerova@strunypodzimu.cz 
+420 603 255 639

Hana Průchová
fundraising, administrace grantů a dotací
pruchova@strunypodzimu.cz
+420 602 631 533

Externí spolupracovníci

Pavla Beranová
festivalová light designérka

Tobiáš Grolich
web

Johan Vlach, Minimax
DTP a tisková produkce

Studio Najbrt (Jonatán Kuna)

Vizuální styl

Jiří Sedlák
supervizor komunikace

Jan Středa
festivalový zvukař

Petra Hajská
festivalová fotografka

Naši partneři a mecenáši

Programy minulých ročníků (pdf)

2019

English/Czech

Digital programme 2019

Stáhnout

2018

English/Czech

Digital programme 2018

Stáhnout

2017

English/Czech

Digital programme 2017

Stáhnout