Offstrings: Týden americké hudby

Offstrings: Týden americké hudby

První část doprovodného programu Offstrings letošního festivalu Struny podzimu nese název Týden americké hudby a v týdnu od 3. do 10. 11. nabídne například hudební maraton, křest unikátní sbírky dopisů konceptualisty Johna Cage nebo moderovanou diskusi se skladatelem Michaelem Gordonem.  Týdnem americké hudby tak navazujeme na dlouhou historii, kterou s americkou hudbou máme. V rámci Strun podzimu uvedl osobně svůj Drumming a Clapping Music, Steve Reich, skladatel David Lang představil své Little Match Girl Passion a newyorská skladatelka Julie Wolfe přivezla do Prahy Pulitzerovou cenou oceněné oratorium Anthracite Fields. Událostí byla také vůbec první návštěva zakladatele minimalismu Terryho Rileyho

Týden americké hudby zahájí 3. 11.  Maraton americké hudby v Divadle Archa. Unikátní večer oslavující dynamiku, inovativnost a rozmanitost soudobé americké hudby vyvrcholí uvedením ikonické skladby Music for 18 Musicians Steva Reicha. Cembalista Mahan Esfahani uvede výběr soudobé americké hudby od Lou Harrisona po světovou premiéru Harolda Meltzera.

Součástí Týdne americké hudby bude i jeden z hlavních koncertů festivalového programu, který 6. 11. v Dox+ představí skladby newyorského skladatele a spoluzakladatele Bang on Michaela Gordona, který osobně uvede své smyčcové kvartety v podání Zemlinského kvarteta a skladbu „Timber“ pro šest perkusistů v podání newyorského ansámblu Mantra Percussion.

Následující den 7. 11. uspořádá Michael Gordon skladatelský workshop a moderovanou debatu na Akademii múzických umění, kde jej doprovodí newyorský ansámbl Mantra Percussion.

Zakončení Týdne americké hudby se ponese částečně v literárním duchu a zamíří 10. 11. do C. Bechstein Pianocentra. Životní a umělečtí partneři Maki Namekawa a Dennis Russell Davies zde uvedou klavírní skladby průkopníka americké moderní hudby Johna Cage, a to při příležitosti prezentace překladů dopisů Johna Cage (Vybrané dopisy, Volvox Globator), z nichž několika byl adresátem právě Dennis Russel Davies.

Více informací k Týdnu americké hudby včetně možnosti on line zakoupení vstupenek zde.

Offstrings je atraktivní doprovodný program k hlavní části festivalu. Tu zahájí 15. 10. ve Foru Karlín britská zpěvačka a pianistka Laura Mvula s Filharmonií Brno, o zakončení se 13. 11. v Lucerně postarají legendy hip-hopové scény De La Soul. Mezi těmito koncerty, které festival orámují, se fanoušci mohou mimo jiné těšit na návrat velikána saxofonu Charlese Lloyda a na pražské premiéry jazzového pianisty Freda Hersche a amerického avantgardního uskupení JACK Quartet. K vrcholům festivalu bude patřit i unikátní scénický projekt věnovaný Jiřímu Suchému a Jiřímu Šlitrovi. Hlavní část festivalu nabídne 10 koncertů v 9 večerech. Vstupenky na hlavní část festivalu, kromě těch na již vyprodaný koncert violoncellisty Jiřího Bárty, lze zakoupit zde.

Sledujte nás také na sociálních sítích Facebook, Instagram a Twitter.