Richard Galliano a Radek Baborák Ensemble

31. 10., 20:00
Rudolfinum

Kombinace jmen Richard Galliano a Radek Baborák znamená setkání na nejvyšší úrovni – vždyť Baborák platí za šajbu mezi hornisty a Galliano je takřka synonymem pro akordeon. Synergie jejich společného muzicírování slibuje nezapomenutelný zážitek.

 

Virtuos akordeonu a bandoneonu Richard Galliano je respektovaný skladatel a vzácný obojživelník světů jazzu a klasiky. V současné době je jediným akordeonistou s nahrávací smlouvou s labelem Deutsche Grammophon. Jeho koncerty jsou vždy mimořádným zážitkem, ať už patříte k obdivovatelům jeho tváře klasické, etnické nebo jazzové. Svou prakticky neomezenou technickou výbavu plně zúročuje ve prospěch hudby a navíc si dokáže vždy k sobě nalézt kompatibilní spoluhráče.

 

Galliano nahrál desítky alb pod svým jménem, spolupracoval s celou řadou vynikajících umělců, a jak sám říká, s jeho doprovodem vystoupil téměř každý významný francouzský zpěvák, jmenovitě třeba Charles Aznavour nebo Juliette Greco.

 

Na klavír a akordeon se Richard začal učit ve věku čtyř let od svého otce, akordeonisty a pedagoga Luciena Galliana. Pokračoval na konzervatoři v Nice pod vedením známého pedagoga Pierra Cochereau a vedle instrumentálních dovedností se do hloubky zabýval harmonií, kontrapunktem a dokonce se naučil hrát na trombon (získal první cenu na soutěži v roce 1969).

 

V roce 1975 se v době, kdy se usazoval v Paříži, setkal s Claudem Nougarou a stal se jeho dvorním akordeonistou a uměleckým šéfem orchestru v období do roku 1983. Složil pro něj hudbu Allee Des Brouillards, Des Voiliers, Vie Violence… V roce 1980 se setkal s další formativní osobností, Astorem Piazzollou, jenž jej inspiroval k vytvoření francouzské New Musette stejným způsobem, jakým sám Piazzolla vynalezl argentinské New Tango.

 

V průběhu další kariéry spolupracoval s nejvýraznějšími osobnostmi jazzu, šansonu, klasiky i world music. Nechybí mezi nimi Brigitte Fontaine, Juliette Greco, Charles Aznavour, Ron Carter, Chet Baker, Enrico Rava, Martial Solal, Miroslav Vitouš, Trilok Gurtu, Jan Garbarek, Michel Petrucciani, Wynton Marsalis nebo Toots Thielemans. Jeho letošní exkluzívní spolupráce s Baborák Ensemble  je tak opravdovou událostí. Společně zahrají repertoár postavený jak na nejklasičtějších klasicích vážné hudby, tak ikonách stylu Tango Nuevo a New Musette.

 

Radek Baborák patří mezi nejvýraznější osobnosti mezinárodní hudební scény. Sólově koncertuje se světovými orchestry a dlouhodobě spolupracuje se špičkovými dirigenty a hudebníky. Jeho rozsáhlá diskografie zahrnuje ceněné nahrávky, realizované u předních vydavatelství klasické hudby. Odborná kritika a posluchači oceňují jeho elegantní, nenásilný přednes, zpěvný tón i virtuosní techniku, která mu dovoluje překračovat limity lesního rohu, rozšiřovat a obohacovat hornový repertoár. Jako jediný na světě vystupuje na recitálech s klavírem, harfou, varhanami, orchestrem nebo smyčcovým kvartetem. Jako sólista vystoupil mj. s Berlínskou filharmonií řízenou Danielem Barenboimem, Simonem Rattlem nebo Mnichovskou filharmonií pod taktovkou Jamese Lewina. Pravidelně vystupuje se Seiji Ozawou. Svůj ansámbl sestavil nejen pro účely natočení alba pro Animal Music, ale i pro výjimečné příležitosti, mezi které můžeme hrdě zařadit exkluzívní koncert s Richardem Gallianem pro Struny podzimu.

CELÝ PROGRAM