SÁLY

Divadlo X10

Divadlo X10 se nachází v podzemí bývalého Domu uměleckého průmyslu. Sedmipatrový funkcionalistický dům vznikl po vzoru německého Werkbundu jako administrativní a výstavní centrum Svazu československého průmyslu, který mimo jiné plnil důležitou funkci organizátora aktivit reprezentujících československá díla u nás i v zahraničí. Stavba domu byla dokončena v roce 1936 architektem Oldřichem Starým. Na vytváření obsahové náplně se podílelo mnoho významných osobností, například Josef Gočár, Rudolf Stockar, malíři a grafici František Kysela nebo Vratislav Hugo Brunner.

V letošním roce se v Divadle X10 uskuteční dva festivalové koncerty, Lionel Loueke & Luboš Soukup a Jiří Bárta: Bach

Forum Karlín

Forum Karlín se nachází v těsné blízkosti centra Prahy v části Karlín, která v současné době expanduje rozvojem v oblasti moderní architektury. Projekt byl postaven na pozemcích historického objektu, který od roku 1908 sloužil jako továrna na moderní parní kotle společností Českomoravská Kolben & Daněk (ČKD) pro celé Rakousko-Uhersko. Na celkovém architektonickém řešení projektu Forum Karlín se výraznou měrou podílel světoznámý španělský architekt Ricardo Bofill, který o svém projektu řekl: „Forum Karlín je unikátní industriální budova. Šlo mi o to zvýraznit jedinečnost tohoto působivého prostoru a citlivě přeměnit jeho původní industriální využití. Tento projekt nového funkčního využití budovy úspěšně vyzdvihuje krásu karlínského industriálního historického odkazu.“

Struny podzimu v sále Fora Karlín v minulosti uskutečnily mj. koncert Steva Reicha, koncertní provedení hudby Zdeňka Lišky k filmu Markéta Lazarové a také zde uvedly oratorium Anthracite Fields Julie Wolfe.

Letošním festivalovým hostem bude Laura Mvula.

Anežský klášter

Anežský klášter na Františku je považován za první gotickou stavbu nejen v Praze, ale v Čechách obecně. Byl založen králem Václavem I. v letech 1233–34 z podnětu jeho sestry, přemyslovské princezny Anežky, pro řád klarisek, který Anežka uvedla do Čech a jehož byla první představenou. Předchůdcem kláštera byl špitál. Klarisky vznikly původně jako odnož řádu sv. Františka z Assisi, klášteru se kdysi také říkalo Pražské Assisi. Anežka Česká byla roku 1989 svatořečena.

Ve vynikající akustice Anežského kláštera letos vystoupí Fred Hersch, a to jak sólově, tak se svým triem.

Rudolfinum

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.

V rámci festivalu Struny podzimu v Rudolfinu zde v minulosti vystoupili mj. Cassandra Wilson, Daniel Hope, Brad Mehldau, Ahmad Jamal, Gil Shaham, Charles Lloyd, Lizz Wright, Hugh Masekela a další.

Ve Dvořákově síni proběhnou letos dvě velké festivalové pocty: Recitál Jiřího Suchého a koncert kvintetu Charlese Lloyda

DOX+

Centrum DOX je vnímáno jako dynamická kulturní platforma a prostor pro konfrontaci rozdílných přístupů a tendencí, a to i díky své nezávislosti na státních institucích a programu založenému na mezinárodní spolupráci.

Budova Centra DOX je ukázkou špičkové současné světové architektury. Mezinárodně uznávaný projekt přestavby staré továrny na multifunkční prostor je dílem architekta Ivana Kroupy. V roce 2008 byl DOX nominován na prestižní cenu Mies van der Rohe Prize a prestižní publikace The Phaidon Atlas of 21st Century World Architecture ho řadí mezi nejzajímavější světové architektonické projekty posledních deseti let. Výstavní plochu více než 3000 m2 doplňuje kavárna, knihkupectví a designový obchod.

V roce 2018 se DOX rozšířil o technicky špičkově vybavený multifunkční sál DOX+, který vznikl podle návrhu architektonického studia Petr Hájek Architekti. Slouží především scénickým uměním – divadlu, tanci, hudbě, filmu či performance. Také sál DOX+ byl v roce 2018 nominován na evropskou architektonickou cenu Mies van der Rohe. DOX+ představuje cenný příspěvek do pražského koncertního života. Moderní multifunkční sál je díky promyšlené akustice prvotřídním prostorem pro provádění současné hudby.

V rámci letošních Strun podzimu zde v české premiéře osobně uvede své čtyři kompozice newyorský skladatel Michael Gordon. Gordonovy smyčcové kvartety provede  Zemlinského Kvarteto, skladbu Timber zahraje newyorský soubor Mantra Percussion.

La Fabrika

Kulturní centrum La Fabrika se nachází v pražských Holešovicích. Komplex vznikl propojením, přestavbou a dostavbou několika továrních objektů z počátku dvacátého století podle návrhů ateliéru KAVA. Industriální původ propůjčil La Fabrice zvláštní půvab a originalitu. Rekonstrukce  Slévárny byla dokončena v roce 2012. Již předtím se však v prostředí bývalé továrny konaly alternativní site-specific projekty, které využívaly právě onu syrovost chátrajícího objektu. Při rekonstrukci zůstaly zachovány v maximální míře cenné architektonické tovární prvky i dřevěné trámy původní stropní konstrukce, které spolu s okny, kterými může do sálu pronikat denní světlo, dodávají tomuto prostoru jeho měkkost.

V minulosti zde v rámci festivalu Struny podzimu vystoupili například varhaník Ondřej Pivec a se svým autorským projektem Mateřština Jiří Slavík.

Ve Slévárně La Fabriky se letos představí americké smyčcové kvarteto Jack Quartet se svým provedením smyčcových kvartetů řecko-francouzského skladatele Iannise Xenakise.

Lucerna

Stavbu Paláce Lucerna realizoval stavitel Ing. Vácslav Havel (dědeček bývalého prezidenta České republiky Václava Havla). Palác měl původně sloužit jakožto hokejový stadion, ale již na počátku výstavby došlo ke zjištění, že pro tyto účely sál nevyhovuje především rozměrově, a projekt musel být narychlo přepracován na velký společenský sál. Na tehdejší dobu se jednalo o velice unikátní stavbu, neboť to byla jedna z prvních železobetonových staveb v Praze vůbec s velmi originálně řešenou sklem zastřešenou pasáží. Také celkové architektonické řešení je zajímavé, stavba nese výrazné rysy doznívající pozdní secese a právě nastupujícího modernismu.

Velmi pravděpodobným autorem fasády do Vodičkovy ulice č. 36/704 byl architekt Osvald Polívka (1859 – 1931), jenž Vácslavu Havlovi navrhoval fasády jeho činžovních domů v Praze (Haštalská 6 a 8, Vězeňská 4, V Kolkovně 5,7, Myslíkova 4, Rašínovo nábřeží 70 a 78), které Havel vesměs prodal, aby mohl financovat stavbu Lucerny od roku 1905. Jádrem komplexu je Velký sál Lucerny, který zabírá celkem tři podzemní podlaží s kapacitou až 2500 diváků. Prakticky od ukončení výstavby a uvedení komplexu do provozu až do dnešních dob se jedná o významné kulturní a společenské středisko hlavního města, a to jak někdejšího Československa, tak i České republiky.

Struny podzimu se do slavné historie sálu zapsaly mj. koncerty Sonnyho Rollinse, Waynea Shortera, Jasona Morana, Brada Mehldaua s Chrisem Thielem nebo Punch Brothers.

Letošní ročník Strun podzimu ve Velkém sále Lucerny uvede hiphopovou formaci De La Soul.