Struny podzimu a Signal Festival spojí síly. Představí unikátní projekt Organik

Struny podzimu a Signal Festival spojí síly. Představí unikátní projekt Organik

Podzimní Prahu rozzáří a zároveň rozezní společný audiovizuální počin dvou umělecky progresivních kulturních festivalů. Projekt Organik vznikl spojením inovativní hudební dramaturgie Strun podzimu a jedinečného vizuálního obsahu SIGNAL festivalu. Atmosféru ojedinělého zážitku na pomezí koncertu a světelné instalace ještě umocní prostor pražského kostela U Salvátora, kde můžete Organik vnímat od 11. do 13. října, a to celkem dvanáctkrát.

Hudební složku pro instalaci Organik vytváří živě na chrámových varhanách kostela U Salvátora varhanice Katta. Jedná se o sugestivní, hypnotizující zvukovou krajinou, jejíž progresivní až vesmírný sound přitom pochází výhradně ze zvukových možností klasických chrámových varhan U Salvátora. Diváci budou nejspíš na pochybách, zdali ještě slyší zvuky varhan, nebo se jedná o syntezátor. „Projekt Organik je však unikátní právě tím, že všechny zvukové efekty vznikají analogově pomocí mechanické traktury a rejstříků varhan,“ říká Katta před premiérou Organiku.

Katta svou interpretací ráda přenáší hudbu mimo vžité představy o varhanních koncertech a ukazuje, jak moderně může tento klasický majestátní nástroj znít v 21. století. Osobitá umělkyně komponuje vlastní skladby, v nichž často využívá svůj hlas. Spolupracovala s extravagantním americkým varhaníkem Cameronem Carpenterem, britským houslistou Danielem Hopem, ale i s českým muzikantem Davidem Kollerem. Jako varhanice a cemballistka koncertovala s předními orchestry, k jakým patří například Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK a Zurich Chamber Orchestra, Anima Eterna a další. Její talent mohlo ocenit publikum ve významných katedrálách, mimo jiné v Pasově nebo Londýně.

Světelnou složku projektu Organik vytvoří mladá kreativní skupina BLOK_4. V centru zájmu čtyř umělců je propojování světla, prostoru a času, ve svých audiovizuálních a light designových realizacích také rádi kombinují moderní technologie s nostalgickými prvky. SIGNAL festival objevil pro svůj program BLOK_4 loni díky výzvě SIGNAL Calling. Ta vyhledává zajímavé projekty zejména mladší generace českých umělců, kteří se věnují práci se světlem a neotřelým způsobem upozorňují na zajímavá místa na území Prahy.

V minulém ročníku kreativní čtveřice zaujala instalací Hladina. V rámci projektu Organik propojí oltář, k němuž budou diváci sedět čelem, s varhany za jejich zády, a to pomocí zrcadlové stěny a světelného kyvadla. Přítomní se tak mohou těšit na unikátní kinetickou instalaci proplouvající chrámovou lodí a světelně pulzující v rytmu varhanní hudby.