OFFSTRINGS:
TÝDEN AMERICKÉ HUDBY

Doprovodný program Strun podzimu

 

3.—10. 11. 2019

Struny podzimu Týdnem americké hudby navazují na dlouhou historii, kterou s americkou hudbou mají. V rámci Strun podzimu uvedl Steve Reich osobně svůj Drumming a Clapping Music, skladatel David Lang představil své Little Match Girl Passion a newyorská skladatelka Julia Wolfe přivezla do Prahy Pulitzerovou cenou oceněné oratorium Anthracite Fields. Událostí byla také vůbec první návštěva zakladatele minimalismu Terryho Rileyho.

Při příležitosti oslav 30 let svobody vzdává festival hold svobodnému duchu americké hudby minifestivalem, který připomene průkopníky americké moderní hudby od Johna Cage přes Steva Reicha až po ryze současná díla jako je Šest tokát Harloda Meltzera, jež v interpretaci Mahana Esfahani zazní ve světové premiéře.

MARATON AMERICKÉ HUDBY
REICH, HARRISON, COWELL A DALŠÍ

3/11, 19 h
Divadlo Archa

Unikátní večer oslavující dynamiku, inovativnost a rozmanitost soudobé americké hudby vyvrcholí uvedením ikonické skladby Music for 18 Musicians Steva Reicha. Cembalista Mahan Esfahani uvede výběr soudobé americké hudby od Lou Harrisona po světovou premiéru Harolda Meltzera

Více

Program:

 

Mahan Esfahani – cembalo / klavír

Lou Harrison: Six Sonatas (1943)

Henry Cowell: Set of Four (1961)

Harold Meltzer: Six Toccatas (2019, světová premiéra)

*

Walter Piston: Sonata for Violin and Piano (1946), host: Antje Weithaas

Mel Powell: Recitative and Toccata percossa (1951)

Steve Reich: Piano Phase (1968) autorizovaná verze pro cembalo pro Mahana Esfahaniho

*

Steve Reich: Vermont Counterpoint

Kristýna Farag – flétna a zvuková stopa

Steve Reich: Music for 18 musicians

Prague Minimal Orchestra, Jan Rybář

Důkaz o neutuchajícím hledačském naturelu americké hudby podá skladba Šest tokát od Harolda Meltzera v interpretaci uznávaného íransko-amerického cembalisty Mahana Esfahaniho. Tuto skladbu uvede festival ve světové premiéře. Rozmanitost soudobé americké hudby podtrhne uvedení skladeb Lou Harrisona a Henryho Cowella vycházejících z raných koloniálních tradic a kultovní Music for 18 Musicians od Steva Reicha, jenž ve své tvorbě využil specifickou americkou energii k předefinování hudebního jazyka jednou provždy. Dalšími účinkujícími tříhodinového maratonu budou vedle Esfahaniho také Prague Minimal Orchestra Jana Rybáře, houslistka Antje Weithaas a flétnistka Kristýna Farag.

 

Ve spolupráci s Prague Music Performance, cyklem Hudba v souvislostech a Divadlem Archa.

MICHAEL GORDON & MANTRA PERCUSSION KVARTETO ZEMLINSKY

6/11, 20 h
Dox+

Newyorský skladatel a spoluzakladatel Bang on a Can Michael Gordon osobně uvede své smyčcové kvartety v podání Zemlinského kvarteta a skladbu „Timber“ pro šest perkusistů v podání newyorského ansámblu Mantra Percussion

Více

Program:

Clouded Yellow

Potassium

*

Timber

Vystoupení skladatele Michaela Gordona v Praze je vrcholem Týdne americké hudby a zároveň základním kamenem hlavního festivalového programu. Poté, co David Lang a Julia Wolfe vystoupili na nedávných ročnících Strun, přijíždí letos do Prahy i třetí ze spoluzakladatelů legendárního ansámblu Bang on a Can. Gordonovy kompozice jsou charakteristické imaginativní odvahou a kombinováním různých hudebních stylů. V jeho hudbě slyšíme nejen klasický minimalismus, ale i punk-rockovou ostrost stejně jako freejazzový zápal. Připravovaný koncert na Strunách podzimu představí reprezentativní výběr z Gordonových kompozic. Vedle skladby „Timber“ pro šest perkusistů hrajících na simantry či menší dřevěné fošny v interpretaci newyorského ansámblu Mantra Percussion, který toto dílo nahrál a často provádí, zazní také Gordonovy smyčcové kvartety „Clouded Yellow“ a „Potassium“ v podání domácího Zemlinského kvarteta.

MASTERCLASS A BESEDA S MICHAELEM GORDONEM A ANSÁMBLEM MANTRA PERCUSSION

7/11, 13 h
Galerie HAMU, Malostranské nám.12, P1

Skladatel Michael Gordon a newyorský ansámbl Mantra Percussion zamíří na akademickou půdu, aby předali své zkušenosti studentům.

 

Ve spolupráci s katedrou skladby a bicích nástrojů hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze.

Více

Mantra Percussion zahraje na workshopu část z ikonické Gordonovy skladby „Timber“ a následně se skladatelem povedou diskusi nad technickými i strukturálními aspekty jeho tvorby. Prostor dostanou také otázky související s nástrahami profesionální hudby a uváděním hudebních nápadů do reality. Pro studenty HAMU je to skvělá příležitost přiučit se a načerpat inspiraci od uznávaných osobností soudobé hudby.

DENNIS RUSSELL DAVIES & MAKI NAMEKAWA HRAJÍ JOHNA CAGE

10/11, 18 h
C. Bechstein Pianocentrum

Životní a umělečtí partneři Maki Namekawa a Dennis Russell Davies uvedou klavírní skladby průkopníka americké moderní hudby Johna Cage, a to při příležitosti prezentace překladů dopisů Johna Cage (Vybrané dopisy, Volvox Globator) , z nichž několika byl adresátem právě Dennis Russell Davies.

Více

Program:

John Cage:

The Seasons

Experiences I

Suite for Toypiano

Ve spolupráci s nakladatelstvím Volvox Globator a C. Bechstein Pianocentrum

Skladatel a konceptualista John Cage patří k nejvýraznějším osobnostem hudby 20. století s přesahem do mnoha jiných oblastí umění. Rozsáhlý výběr z jeho korespondence pod strohým názvem The Selected Letters of John Cage vyšel v roce 2016 a je adekvátní náhradou jeho neexistující autobiografie. Kniha obsahuje přes pět set dopisů od jeho tvůrčích začátků až do konce života. V osobní rovině je možné si z řady dopisů v duchu poskládat Cageův životopis možná lépe, než kdyby jej ve stáří skutečně napsal. Čtenář má před sebou sdělení nezamlžená nespolehlivou lidskou pamětí a přehnanou autostylizací. Nyní kniha vychází v českém překladu John Cage: Vybrané dopisy (Volvox Globator 2019) a její prezentace proběhne právě v rámci Týdne americké hudby. Dennis Russell Davies, který vybrané Cageovy skladby během prezentace zahraje, je nejen skvělým pianistou, uznávaným skladatelem a šéfdirigentem brněnské filharmonie, ale také adresátem několika Cageových dopisů. Společně s ním vystoupí významná cageovská interpretka Maki Namekawa.