Vinicius Cantuaria: Jobim

VINICIUS CANTUARIA: JOBIM

8. 11. 2020

Divadlo X10 (DUP39)

# Bossa Nova # Recital

Vinicius Cantuaria zpívá písně brazilské ikony Antonia Carlose Jobima. Brazilská bossa nova v nejčistší podobě. Vystoupit jen s kytarou a udržet pozornost publika po desítky minut umí jen ti nejlepší. Kytarista, zpěvák a skladatel Vinicius Cantuaria mezi ně bezpochyby patří, o čemž na Strunách podzimu přesvědčí v intimním sólovém recitálu.

Cantuaria se narodil v přístavu Manaus na řece Amazonce, ale záhy se s rodinou přemístil do Ria de Janeira. Nebyl ještě ani teenager, když se nejen v Brazílii dostala do popředí bossa nova. Její svůdnost a harmonický jazyk nenechaly chladnými celou řadu jazzmanů, což vyústilo v boom fúze jazzové a brazilské hudby v 60. letech minulého století. Pojem „bossa“ v Brazílii znamená něco jako přirozený talent, nenucená schopnost. Právě tak se od mládí projevoval i Cantuaria – netlačil na pilu. Proslavil se nejdřív po boku jiných, především zpěváka a kytaristy Caetana Velosa. V 90. letech se přestěhoval do New Yorku, aby v místě nejpovolanějším zjistil ještě více o fenoménu swingu. Jiný skvostný brazilský skladatel Carlos Lyra totiž řekl, že bossa nova se pomyslně houpe ze strany na stranu, zatímco jazzový swing spíše zepředu dozadu. V New Yorku se Cantuaria prosadil i díky své otevřenosti a schopnosti experimentovat. Učarovala mu newyorská downtown scéna a navázal hudební vztah mj. S Johnem Zornem, Marcem Ribotem, Bradem Mehldauem, Billem Frisellem, ale i Davidem Byrnem, Brianem Enem, Laurie Anderson nebo Ryuichim Sakamotem.

 

Jeho srdeční hudbou ale zůstává bossa nova. Autorem největšího počtu bossa-novových hitů je Antonio Carlos Jobim a právě jeho repertoár Cantuaria zvolil nejdřív pro koncepční desku a později i pro působivé sólové recitály. Při nich potvrzuje, že vrozený talent a získaná životní zkušenost se dají nádherně přetavit do poutavého koncertního zážitku. Cantuaria interpretuje Jobimovy písně s takovým prožitkem a natolik přesvědčivě, že vám vůbec nic neschází.

„Někteří lidé prostě nechápou bossa novu: tam, kde je subtilnost, slyší jen povrchní jednoduchost. Obávám se, že jsou mimo a o hodně přicházejí. Brazilský zpěvák a kytarista Vinicius Cantuaria je jedním z nejvýraznějších a nejoriginálnějších expatů na newyorské scéně.“

 

Clive Davis, Sunday Times

Detailní harmonogram

Odhadovaná délka

70 minut

Přestávka: ne

20 h—21.20 h

Line-up:

Vinicius Cantuaria – kytara, zpěv

Koncert je akustický.

Venue

Divadlo X10

Divadlo X10 se nachází v podzemí bývalého Domu uměleckého průmyslu. Sedmipatrový funkcionalistický dům vznikl po vzoru německého Werkbundu jako administrativní a výstavní centrum Svazu československého průmyslu, který mimo jiné plnil důležitou funkci organizátora aktivit reprezentujících československá díla u nás i v zahraničí. Stavba domu byla dokončena v roce 1936 architektem Oldřichem Starým. Na vytváření obsahové náplně se podílelo mnoho významných osobností, například Josef Gočár, Rudolf Stockar, malíři a grafici František Kysela nebo Vratislav Hugo Brunner.

 

V letošním roce Divadlo X10 hostí koncert Vinicia Cantuarii. Ikona fúze brazilské hudby a jazzu zahraje a zazpívá písně Antonia Carlose Jobima v intimním sólovém recitálu.

Koupit Vstupenky

Vinicius Cantuaria: Jobim

8. 11. 2020

Divadlo X10

# Jazz, World Music

I kategorie: 700 Kč

II kategorie: 500 Kč

Info o vstupenkách

Slevy

  • držitelé mezinárodního průkazu ISIC a ITIC a senioři nad 65 let – sleva 20 % (sleva poskytnuta na vstupenky od II. kategorie)
  • děti do 6 let vstupné zdarma bez nároku na vlastní sedadlo
  • děti do 15 let – sleva 20 %
  • držitelé průkazek ZTP (1 osoba) a ZTP/P (1 osoba a 1 doprovod). Pro vozíčkáře místa vyhrazena, bezbariérový přístup zajištěn, rezervace vstupenek ZTP/P na vstupenky@strunypodzimu.cz

 

VIP Vstupenky zahrnují nejlepší místa v sále, welcome drink před koncertem (od 19.00 hodin) a společenské setkání s občerstvením po skončení koncertu.

Obecné informace

Vstupenky jsou dostupné na:
www.strunypodzimu.cz
● v síti GoOut

V den koncertů prodej vstupenek v místě konání vždy hodinu před začátkem.

V případě jiných dotazů nás kontaktujte na e-mailu vstupenky@strunypodzimu.cz nebo na telefonu +420720547315

 

Hromadné objednávky:

V případě Vašeho zájmu o nákup většího počtu vstupenek nás kontaktujte na vstupenky@strunypodzimu.cz. U hromadných objednávek je možná platba na fakturu.

 

Všeobecné informace

Zakoupené vstupenky nelze vyměňovat nebo vracet. Za ztracené vstupenky neposkytujeme náhradu. Poskytované slevy se nedají slučovat.

 

Pozdní příchody

Po zahájení koncertu ztrácí v zájmu zajištění nerušeného zážitku návštěvník koncertu nárok na své místo v sále, bude uveden na dostupná volná místa pořadatelem, a to výhradně o přestávkách či při potlesku. Děkujeme za pochopení. Změna programu a účinkujících vyhrazena.

Kontakt

Struny podzimu
Palackého 740/1,
110 00 Praha 1,
vstupenky@strunypodzimu.cz
telefon +420720547315

 

Máte-li potíže s registrací, rezervací či platbou v průběhu objednávky, napište na info@goout.cz, telefon 222 70 30 70.

Přejete-li si podat reklamaci či zažádat o vrácení vstupného v případě zrušené akce, napište na info@goout.cz, telefon 222 70 30 70.

 

Místa konání:

 

Divadlo X10
(Dům uměleckého průmyslu – DUP39), Charvátova 10/39, Praha 1

Rudolfinum
Dvořákova síň, Alšovo nábřeží 79/12,
Praha 1

Dox +
Poupětova 1339/3, Praha 7