FESTIVAL

Od svého založení v roce 1996 si festival Struny podzimu vydobyl pověst jedné z nejvýznamnějších hudebních událostí v České republice. Jeho program osvětluje vztahy mezi klasickou a soudobou vážnou hudbou, jazzem, hip-hopem a elektronikou.

 

Dramaturgie festivalu se opírá o impulzy napříč hudebními obdobími a žánry a zprostředkovává svému publiku unikátní a intimní zážitky na různorodých festivalových scénách v Praze.

 

Festival za 23 let své existence uvedl řadu ikonických hudebních osobností, ale představuje systematicky také novou generaci umělců, a to často v české premiéře.

Mezi osobnostmi Strun podzimu najdeme jazzové velikány formátu Waynea Shortera, Herbieho Hancocka, Sonnyho Rollinse i Ahmada Jamala, skladatele s kultovním statusem Steva Reicha a Terryho Rileyho, legendární hip-hopery De La Soul, české legendy formátu songwritera Jiřího Suchého, ale i pocty českým osobnostem mezinárodního významu,jako byl např. skladatel Zdeněk Liška. Program Strun podzimu ovšem představuje také nejvitálnější představitele soudobých scén od experimentálního hip-hopu a elektroniky, jako jsou Shabazz Palaces a Young Fathers, přes špičkové jazzmany, jako jsou Robert Glasper, Brad Mehldau a Jason Moran, až po mezižánrové novátory jako jsou Lambchop nebo Punch Brothers, přičemž všechny jmenované představil festival v České republice vůbec poprvé.

 

Všichni festivaloví umělci od roku 1996

 

Společným jmenovatelem a klíčem k výběru festivalových umělců je, že se brání jednoduché definici. Jejich tvorba spojuje staré a nové, minulost a současnost, přičemž vytváří novou kvalitu. Totéž lze říct i o samotných Strunách podzimu: respektují minulost, žijí současností a směřují do budoucnosti. Tato neustálá evoluce je receptem,  díky němuž se festival stále vyvíjí…

 

Stejně, jako dobrá hudba.

ŘEKLI O FESTIVALU

„Struny podzimu jsou jedním z nejinovativnějších hudebních projektů v Praze.“

„Hudební festival Struny podzimu znám ještě z dob svého prezidentství, kdy teprve začínal na Pražském hradě sklízet první úspěchy. Dnes je ovšem respektovaným festivalem, neboť nabízí hudební experimenty, k nimž jen málokterá dramaturgie nachází odvahu…“

MÍSTA KONÁNÍ A FESTIVALOVÉ PUBLIKUM

Setkání s novou, dosud nepoznanou hudbou, žánrem či umělcem se může stát magickou událostí: pokud se odehraje ve šťastné konjunkci s intimitou koncertního sálu, vznikne neopakovatelný zážitek, který je trvalý.

 

Právě o zprostředkování takových zážitků festival Struny podzimu usiluje na každém ze svých koncertů: věnujeme zvláštní péči nejenom výběru umělců, ale také koncertních sálů, abychom svému publiku nabídli výjimečné koncerty v mimořádném kontextu, na blízko a v atmosféře, kterou jinde nezažijete.

Místa konání koncertů jsou stejně tak rozmanitá jako je různorodý výběr umělci, kteří na festivalu vystupují: od velkorysých tradičních koncertních sálů (Rudolfinum, Lucerna) přes novodobé, polo-industriální prostory (DOX+, La Fabrika, X10), po pražské pražských historické dominanty (Anežský klášter, národní památník na Vítkově), až po nejmodernější koncertní centra (Forum Karlín) či klubová pódia (Roxy, Lucerna Music Bar).

KDO STOJÍ ZA STRUNAMI?

Struny podzimu vede zakladatel a prezident festivalu Marek Vrabec. Festival založil v roce 1996 společně s Martinem Pechancem na Pražském hradě v době prezidentství Václava Havla.

 

Marek Vrabec, strávil rok na Kennedyho Center for the Performing Arts (2008/9) ve Washingtonu D.C., v letech 2013 – 2018 působil jako umělecký ředitel mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha.

Program festivalu vytváří Marek Vrabec s nejužším uměleckým týmem: Vilémem Spilkou (uměleckým ředitele festivalu JazzFestBrno) a Guyem Borgem, dlouholetým dramaturgem a spolupracovníkem Marka Vrabce (Struny podzimu, Dvořákova Praha). Ředitelem pro vnější vztahy festivalu je Vladimír Koller, finančním  ředitelem Vlastimil Trllo, produkční tým vede Veronika Osladilová.

 

CELÝ TÝM
KONTAKT