5. 10. 2020, 19.30 h
Rudolfinum
Večer otevře u nás velmi málo frekventované dílo, ve světě hrané výrazně častěji. Je jím Verdiho Smyčcový kvartet e moll. Naopak Janáčkův Smyčcový kvartet č. 1 (z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty) je jednou z nejhranějších skladeb, které si vybírají české soubory. První provedení uskutečnilo za Janáčkovy přítomnosti České kvarteto 17. října 1924 v sále Mozartea v Praze, na koncertě pořádaném Spolkem pro moderní hudbu. Na objednávku obou výše zmíněných institucí vzniklo dílo významné slovenské skladatelky Ľubici Čekovské, „ascent/descent“ pro smyčcové okteto, které tak zazní ve světové premiéře. Jednou z nejvýraznějších smyčcových komorních skladeb F. M. Bartholdyho je jeho Oktet Es dur, op. 20, s velmi exponovaným partem 1. houslí. Skladba si velmi rychle našla své příznivce mezi interprety i posluchači a zabydlela se záhy na všech světových koncertních pódiích.
Koncert nebude výjimečný jen programem. Pozornost přitáhnou v první řadě sami aktéři tohoto večera. Pavel Haas Quartet si po léta udržuje stabilní renomé, odstartované vítězstvím v soutěžích Pražského jara a Premio Paolo Borciani v italském Reggio Emilia v roce 2005. Exkluzivně nahrává pro společnost Supraphon. Už debutové album (Leoš Janáček – Smyčcový kvartet č. 2 „Listy důvěrné“, Pavel Haas – Smyčcový kvartet č. 2 „Z Opičích hor“, 2006) vyneslo souboru cenu Gramophone Award. V roce 2007 jmenovala European Concert Hall Organisation (ECHO) kvartet pojmenovaný po skladateli Pavlu Haasovi jednou z „vycházejících hvězd“ (Rising Stars). Soubor tak dostal jedinečnou příležitost představit se na řadě koncertů ve významných koncertních sálech po celém světě.
U nás zatím ne tolik známé, ale ve světě velmi oceňované Quartetto di Cremona, založené roku 2000, si vydobylo pověst jednoho z nejzajímavějších komorních souborů na mezinárodní scéně. Vystupuje na významných hudebních festivalech v Evropě, Severní a Jižní Americe i na Dálném východě. Získalo řadu ocenění, z poslední doby je to „Franco Buitoni Award“ za propagaci komorní hudby v Itálii a po celém světě. Pro sezonu 2020/21 má soubor kromě pražského debutu na programu koncerty v Ženevě, Istanbulu, Miláně, Římě, Londýně a debut v Carnegie Hall v New Yorku.
Gramophone
The Guardian
Giuseppe Verdi – Smyčcový kvartet e moll
Leoš Janáček – Smyčcový kvartet č. 1 (z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty)
Ľubica Čekovská – Oktet (světová premiéra)
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Oktet pro smyčcové nástroje Es dur, op. 20
Pavel Haas Quartet
Veronika Jarůšková — 1. housle
Marek Zwiebel — 2. housle
Luosha Fang — viola
Peter Jarůšek — violoncello
Quartetto di Cremona
Cristiano Gualco — 1. housle
Paolo Andreoli — 2. housle
Simone Gramaglia — viola
Giovanni Scaglione — violoncello
5.. 10. 2020, 19.30 h
Rudolfinum
Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.
V rámci festivalu Struny podzimu v Rudolfinu zde v minulosti vystoupili mj. Cassandra Wilson, Daniel Hope, Brad Mehldau, Ahmad Jamal, Gil Shaham, Charles Lloyd, Lizz Wright, Hugh Masekela a další.
Letos zde po roce zazpívá a zahraje Jiří Suchý v exkluzivním festivalovém programu Recital, během něhož se Dvořákova síň opět převlékne do hávu inspirovaného černobílou estetikou stejnojmenného televizního pořadu. Druhý festivalový koncert v Rudolfinu obstará hvězdný kontratenorista Andreas Scholl s klavíristkou Tamarou Halperin.
VIP Vstupenky zahrnují nejlepší místa v sále, welcome drink před koncertem (od 19.00 hodin) a společenské setkání s občerstvením po skončení koncertu.
Vstupenky jsou dostupné na:
● www.strunypodzimu.cz
● v síti GoOut
V den koncertů prodej vstupenek v místě konání vždy hodinu před začátkem.
V případě jiných dotazů nás kontaktujte na e-mailu vstupenky@strunypodzimu.cz nebo na telefonu +420720547315
V případě Vašeho zájmu o nákup většího počtu vstupenek nás kontaktujte na vstupenky@strunypodzimu.cz. U hromadných objednávek je možná platba na fakturu.
Zakoupené vstupenky nelze vyměňovat nebo vracet. Za ztracené vstupenky neposkytujeme náhradu. Poskytované slevy se nedají slučovat.
Po zahájení koncertu ztrácí v zájmu zajištění nerušeného zážitku návštěvník koncertu nárok na své místo v sále, bude uveden na dostupná volná místa pořadatelem, a to výhradně o přestávkách či při potlesku. Děkujeme za pochopení. Změna programu a účinkujících vyhrazena.
Struny podzimu
Palackého 740/1,
110 00 Praha 1,
vstupenky@strunypodzimu.cz
telefon +420720547315
Máte-li potíže s registrací, rezervací či platbou v průběhu objednávky, napište na info@goout.cz, telefon 222 70 30 70.
Přejete-li si podat reklamaci či zažádat o vrácení vstupného v případě zrušené akce, napište na info@goout.cz, telefon 222 70 30 70.
Divadlo X10
(Dům uměleckého průmyslu – DUP39), Charvátova 10/39, Praha 1
Rudolfinum
Dvořákova síň, Alšovo nábřeží 79/12,
Praha 1
Dox +
Poupětova 1339/3, Praha 7