Offstrings: Pavel Haas Quartet a Quartetto di Cremona

Offstrings: Pavel Haas Quartet a Quartetto di Cremona

5. 10. 2020, 19.30 h

Rudolfinum

V rámci letošního doprovodného programu festivalu se 5. října uskuteční historicky první koncert Strun podzimu ve spolupráci s Českým spolkem pro komorní hudbu (ČSKH), který vstupuje do své 126. sezony a od roku 1977 funguje pod hlavičkou České filharmonie. Ojedinělý počin vznikl díky pestré a široce rozkročené festivalové dramaturgii a nové koncepci ČSKH. Málokdy se naskytne posluchači příležitost slyšet na jednom pódiu dva světově proslulé soubory a navíc částečně i v programu, který vznikl premiérově pro tento večer.

Večer otevře u nás velmi málo frekventované dílo, ve světě hrané výrazně častěji. Je jím Verdiho Smyčcový kvartet e moll. Naopak Janáčkův Smyčcový kvartet č. 1 (z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty) je jednou z nejhranějších skladeb, které si vybírají české soubory. První provedení uskutečnilo za Janáčkovy přítomnosti České kvarteto 17. října 1924 v sále Mozartea v Praze, na koncertě pořádaném Spolkem pro moderní hudbu. Na objednávku obou výše zmíněných institucí vzniklo dílo významné slovenské skladatelky Ľubici Čekovské, „ascent/descent“ pro smyčcové okteto, které tak zazní ve světové premiéře. Jednou z nejvýraznějších smyčcových komorních skladeb F. M. Bartholdyho je jeho Oktet Es dur, op. 20, s velmi exponovaným partem 1. houslí. Skladba si velmi rychle našla své příznivce mezi interprety i posluchači a zabydlela se záhy na všech světových koncertních pódiích.

 

Koncert nebude výjimečný jen programem. Pozornost přitáhnou v první řadě sami aktéři tohoto večera. Pavel Haas Quartet si po léta udržuje stabilní renomé, odstartované vítězstvím v soutěžích Pražského jara a Premio Paolo Borciani v italském Reggio Emilia v roce 2005. Exkluzivně nahrává pro společnost Supraphon. Už debutové album (Leoš Janáček – Smyčcový kvartet č. 2 „Listy důvěrné“, Pavel Haas – Smyčcový kvartet č. 2 „Z Opičích hor“, 2006) vyneslo souboru cenu Gramophone Award. V roce 2007 jmenovala European Concert Hall Organisation (ECHO) kvartet pojmenovaný po skladateli Pavlu Haasovi jednou z „vycházejících hvězd“ (Rising Stars). Soubor tak dostal jedinečnou příležitost představit se na řadě koncertů ve významných koncertních sálech po celém světě.

 

U nás zatím ne tolik známé, ale ve světě velmi oceňované Quartetto di Cremona, založené roku 2000, si vydobylo pověst jednoho z nejzajímavějších komorních souborů na mezinárodní scéně. Vystupuje na významných hudebních festivalech v Evropě, Severní a Jižní Americe i na Dálném východě. Získalo řadu ocenění, z poslední doby je to „Franco Buitoni Award“ za propagaci komorní hudby v Itálii a po celém světě. Pro sezonu 2020/21 má soubor kromě pražského debutu na programu koncerty v Ženevě, Istanbulu, Miláně, Římě, Londýně a debut v Carnegie Hall v New Yorku.

„Jejich zvuk je… okamžitě rozpoznatelný. Někdy je těžké uvěřit, že posloucháte pouze čtyři hráče, natolik intenzivní je to zvuk”

 

Gramophone

„Hrají vroucně a stylově. ”

 

The Guardian

Program

Giuseppe Verdi – Smyčcový kvartet e moll
Leoš Janáček – Smyčcový kvartet č. 1 (z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty)
Ľubica Čekovská – Oktet (světová premiéra)
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Oktet pro smyčcové nástroje Es dur, op. 20

 

 

Line-up

Pavel Haas Quartet

Veronika Jarůšková — 1. housle

Marek Zwiebel — 2. housle

Luosha Fang — viola

Peter Jarůšek — violoncello
Quartetto di Cremona

Cristiano Gualco — 1. housle

Paolo Andreoli — 2. housle

Simone Gramaglia — viola

Giovanni Scaglione — violoncello

Ve spolupráci:

Koupit vstupenky

Offstrings: Pavel Haas Quartet a Quartetto di Cremona

5.. 10. 2020, 19.30 h

Rudolfinum

Koupit vstupenky

Venue

Rudlfinum

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.

V rámci festivalu Struny podzimu v Rudolfinu zde v minulosti vystoupili mj. Cassandra Wilson, Daniel Hope, Brad Mehldau, Ahmad Jamal, Gil Shaham, Charles Lloyd, Lizz Wright, Hugh Masekela a další.

Letos zde po roce zazpívá a zahraje Jiří Suchý v exkluzivním festivalovém programu Recital, během něhož se Dvořákova síň opět převlékne do hávu inspirovaného černobílou estetikou stejnojmenného televizního pořadu. Druhý festivalový koncert v Rudolfinu obstará hvězdný kontratenorista Andreas Scholl s klavíristkou Tamarou Halperin.

Info o vstupenkách

Slevy

  • držitelé mezinárodního průkazu ISIC a ITIC a senioři nad 65 let – sleva 20 % (sleva poskytnuta na vstupenky od II. kategorie)
  • děti do 6 let vstupné zdarma bez nároku na vlastní sedadlo
  • děti do 15 let – sleva 20 %
  • držitele průkazek ZTP (1 osoba) a ZTP/P (1 osoba a 1 doprovod). Pro vozíčkáře místa vyhrazena, bezbariérový přístup zajištěn, rezervace vstupenek ZTP/P na vstupenky@strunypodzimu.cz

 

VIP Vstupenky zahrnují nejlepší místa v sále, welcome drink před koncertem (od 19.00 hodin) a společenské setkání s občerstvením po skončení koncertu.

Obecné informace

Vstupenky jsou dostupné na:
www.strunypodzimu.cz
● v síti GoOut

V den koncertů prodej vstupenek v místě konání vždy hodinu před začátkem.

V případě jiných dotazů nás kontaktujte na e-mailu vstupenky@strunypodzimu.cz nebo na telefonu +420720547315

 

Hromadné objednávky:

V případě Vašeho zájmu o nákup většího počtu vstupenek nás kontaktujte na vstupenky@strunypodzimu.cz. U hromadných objednávek je možná platba na fakturu.

 

Všeobecné informace

Zakoupené vstupenky nelze vyměňovat nebo vracet. Za ztracené vstupenky neposkytujeme náhradu. Poskytované slevy se nedají slučovat.

 

Pozdní příchody

Po zahájení koncertu ztrácí v zájmu zajištění nerušeného zážitku návštěvník koncertu nárok na své místo v sále, bude uveden na dostupná volná místa pořadatelem, a to výhradně o přestávkách či při potlesku. Děkujeme za pochopení. Změna programu a účinkujících vyhrazena.

Kontakt

Struny podzimu
Palackého 740/1,
110 00 Praha 1,
vstupenky@strunypodzimu.cz
telefon +420720547315

 

Máte-li potíže s registrací, rezervací či platbou v průběhu objednávky, napište na info@goout.cz, telefon 222 70 30 70.

Přejete-li si podat reklamaci či zažádat o vrácení vstupného v případě zrušené akce, napište na info@goout.cz, telefon 222 70 30 70.

 

Místa konání:

 

Divadlo X10
(Dům uměleckého průmyslu – DUP39), Charvátova 10/39, Praha 1

Rudolfinum
Dvořákova síň, Alšovo nábřeží 79/12,
Praha 1

Dox +
Poupětova 1339/3, Praha 7