Program
CZ | EN
po 24/10 2022    20h
CHRIS THILE
La Fabrika
po 24/10 2022    20h
La Fabrika
La Fabrika

Od Bacha po bluegrass, od Bartóka po blues. Mandolínový virtuos, zpěvák a skladatel Chris Thile je talent od Boha. Po festivalovém debutu po boku Brada Mehldaua a zastávce s bluegrassovými Punch Brothers Chris Thile přijíždí se sólovým recitálem do pražské La Fabriky.  

Sólový recitál je královskou disciplínou, se kterou si troufnou se popasovat jen velmi dobří muzikanti. Sólový recitál na mandolínu je disciplínou, na kterou si troufnou jen ti opravdu vyvolení. A kalifornský rodák Chris Thile skutečně takovým vyvoleným je.

Mandolínu pozvedl na úroveň nástrojů symfonického orchestru, získal stipendium MacArthurovy nadace – cenu pro hudební génie, posbíral už tři ceny Grammy plus nespočet nominací a hlavně spolupracuje s nejuznávanějšími hudebníky napříč žánry. Vedle svých kapel Punch Brothers nebo Nickel Creek vystupuje s Bradem Mehldauem, Edgarem Mayerem, Yo-Yo Mou a dalšími virtuosy.


Chris Thile je bůh drobných zvuků... superhvězda na svůj nástroj... dechberoucí virtuos...

New York Times


Nejnovější výzvou je pro Thileho právě sólové vystoupení. Samotu na pódiu si částečně vyzkoušel při svých interpretacích hudby Johanna Sebastiana Bacha, které vyšly v roce 2013 na oceňované desce Bach: Sonatas and Partitas, Vol. 1. Jeho nejnovější nahrávací sólový počin Laysongs je však krokem do další dimenze, kde Thile svým neodolatelným způsobem kombinuje Bartókovu sonátu pro housle, třídílnou svitu Salt (in the Wounds) of the Earth (jež byla podle jeho slov první skladbou, kterou napsal s vědomím, že ji bude interpretovat sólově) a duchovní i světské písně z vlastní autorské dílny. Repertoár zdesky Laysongs vytvoří jádro jeho živého vystoupení, ale určitě nezapomene ani na své bluegrassové kořeny, svůdné interpretace témat bebopového guru Charlieho Parkera nebo milovaného J. S. Bacha.


Thile způsobil revoluci ve vnímání mandolíny – nejen tím, že výraznou měrou přispěl k vývoji bluegrassu, ale také tím, že mandolínu vytáhl z jejího žánrového šuplíku a učinil z ní životaschopný nástroj pro nejrůznější styly

Boston Globe


 

 

La Fabrika

Komunardů 1001,
170 00 Praha 7-Holešovice
zobrazit na mapě →