Program
CZ | EN
so 19/11 2022    20h
JIŘÍ STIVÍN: 80
Rudolfinum
so 19/11 2022    20h
Rudolfinum
Rudolfinum

Oslava 80. narozenin nefalšované české jazzové (i nejazzové) legendy.

Narodil se 23. listopadu před osmdesáti lety. Hudbou se zabýval už v dětství, ale jeho první velkou láskou byl film. Začal jako rekvizitář ve filmovém studiu Barrandov. Okouzlen atmosférou filmového světa se vrátil do školy a vystudoval obor filmový a televizní obraz na pražské FAMU. Hudba mu ale pokoj nedala a po marné epizodě s houslemi v raném věku se dostal k zobcové flétně, na kterou se naučil více méně sám. Pro flétnové rozumy si později chodil ke kapacitám Milanu Munclingerovi a Jiřímu Válkovi. Záhy si přibral saxofon, na kterém je totálním autodidaktem.


Hráč snad na všechny druhy dechových nástrojů od flétny po saxofon Jiří Stivín byl vždy nespoutaným muzikantem milujícím improvizace a míchání stylů, hudebníkem snad všech možných tváří a nálad nikdy neklesajícím zároveň k laciné líbivosti

E15


Prvně se prosadil v rockové kapele Sputnici. Jeho další cesta vedla k jazzu. S Martinem Kratochvílem založil a vedl skupinu Jazz Q, byl členem SHQ Karla Velebného, následovaly vlastní kapely Stivín & Co, Jazz System a System Tandem s kytaristou Rudolfem Daškem. Zvláště duo s Daškem patří do klenotnice zdejšího jazzu. Později spolupracoval i s Michaelem Kocábem, Ondřejem Soukupem, Gabrielem Jonášem, Kühnovým smíšeným sborem nebo Talichovým kvartetem.


Dvojice hráče na dechové nástroje Jiřího Stivína a kytaristy Rudolfa Daška zvaná Tandem patří k vůbec nejvýznamnějším a i v zahraničí nejznámějším sdružením českého jazzu sedmdesátých a osmdesátých let

Lidové noviny


Podobně jako jazzem byl Stivín okouzlen i vážnou hudbou, jak starou, tak současnou. Premiéroval díla významných soudobých skladatelů a na druhé straně spektra se umělecky zapletl např. S Ars rediviva Milana Munclingera nebo Pražskými madrigalisty Miroslava Venhody. Mezi světy jazzu a klasiky se obratně pohybuje dodnes nejen se svým vlastním ansámblem Collegium Quodlibet. Jiří Stivín jako vzorový hudební obojživelník propojuje improvizační světy baroka a jazzu s interpretační bravurou i nezaměnitelnou energií a pódiovou prezencí. Svých osmdesátin se dožívá v plném uměleckém zápřahu.

 

LINE-UP

Jiří Stivín – flétny, saxofony atd.
Vojtěch Havel – violoncello
Emil Viklický – piano
Petr Dvorský – basa
Jiří Stivín jr. – bicí
Veronika Vítová – zpěv
Štěpán Janoušek  – trombon, zpěv
Robert Hugo – varhany, cembalo
Epoque Quartet

a další...

Rudolfinum

Alšovo nábř. 12,
110 00 Josefov
227 059 227
zobrazit na mapě →