Offstrings: Flesh v DOX+

Offstrings: Flesh v DOX+

19.—20. 10. 2020

Dox

A car leaves the road and dives into a strange and wild dimension, buried as if out of time. Little by little, the topography of the place, where real and unreal seem to merge, is revealed.

Drawing both from the world of the English writer J.G. Ballard (author of Crash and Concrete Island in particular) and from the personal experience of a road accident, Flesh explores the exact moment that follows the shock, the short instant where time seems to stop or expand. The moment where the mind detaches itself from the body, to reveal a panoramic view of a surrealist scene. Vehicle carcasses take the form of moving objects, motorway viaducts become gigantic Golems, car engines appear to levitate over a sea of ice. And on this flow of images and sensations, the spectator experiences what a driver experiences as he crosses an unknown dimension… a truly hallucinogenic journey.

Between electronic opera and an audiovisual experience, Flesh is a musical and visual art form as well as a dance/movement performance, a moving painting whose meaning is revealed in the experience and the emotion it creates.

Franck Vigroux (*1973) is one of the few artists who is both a musician and a director. As a composer-performer he has the rare capacity to produce a very wide range of sounds from electroacoustic to industrial noise, modern composition and experimental electronic music.

“Ztělesňuje holistickou myšlenku dokonalého moderního umělce … je zároveň hudebník, umělec, producent, DJ a filmový režisér.”

 

The Quietus

Ve spolupráci:

Buy tickets

Offstrings: Flesh v DOX+

19.—20. 10. 2020

Dox

Buy Tickets

Venue

Dox+

The DOX Centre is a dynamic cultural platform and a space for bringing together different approaches and trends in the arts. Its independence from state institutions enables it to put on an eclectic programme with international scope.

DOX is an outstanding example of contemporary architecture. This internationally recognized project involving the transformation of an old factory into a multi-functional space is the work of architect Ivan Kroupa. In 2008, DOX was nominated for the EU Prize for Contemporary Architecture, the Mies van der Rohe Award. The prestigious Phaidon Atlas of 21st Century World Architecture includes it among the best 1000 architectural projects of the last ten years. Over 3000 m2 of exhibition space are supplemented by a café, a bookshop, and a design shop.

In 2018, DOX was expanded to include a state-of-the-art multipurpose hall called DOX+, which was designed by the architectural studio Petr Hájek Architekti. DOX+ is primarily used for staged performance – theatre, dance, music, and film. It has become an important venue on the Prague concert scene, in particular for fans of contemporary music.

This year’s Strings of Autumn sees Berlin-based electro-classical pioneers the Brandt Brauer Frick Ensemble take to the Dox+ stage.

Info o vstupenkách

Slevy

  • držitelé mezinárodního průkazu ISIC a ITIC a senioři nad 65 let – sleva 20 % (sleva poskytnuta na vstupenky od II. kategorie)
  • děti do 6 let vstupné zdarma bez nároku na vlastní sedadlo
  • děti do 15 let – sleva 20 %
  • držitele průkazek ZTP (1 osoba) a ZTP/P (1 osoba a 1 doprovod). Pro vozíčkáře místa vyhrazena, bezbariérový přístup zajištěn, rezervace vstupenek ZTP/P na vstupenky@strunypodzimu.cz

 

VIP Vstupenky zahrnují nejlepší místa v sále, welcome drink před koncertem (od 19.00 hodin) a společenské setkání s občerstvením po skončení koncertu.

Obecné informace

Vstupenky jsou dostupné na:
www.strunypodzimu.cz
● v síti GoOut

V den koncertů prodej vstupenek v místě konání vždy hodinu před začátkem.

V případě jiných dotazů nás kontaktujte na e-mailu vstupenky@strunypodzimu.cz nebo na telefonu +420720547315

 

Hromadné objednávky:

V případě Vašeho zájmu o nákup většího počtu vstupenek nás kontaktujte na vstupenky@strunypodzimu.cz. U hromadných objednávek je možná platba na fakturu.

 

Všeobecné informace

Zakoupené vstupenky nelze vyměňovat nebo vracet. Za ztracené vstupenky neposkytujeme náhradu. Poskytované slevy se nedají slučovat.

 

Pozdní příchody

Po zahájení koncertu ztrácí v zájmu zajištění nerušeného zážitku návštěvník koncertu nárok na své místo v sále, bude uveden na dostupná volná místa pořadatelem, a to výhradně o přestávkách či při potlesku. Děkujeme za pochopení. Změna programu a účinkujících vyhrazena.

Kontakt

Struny podzimu
Palackého 740/1,
110 00 Praha 1,
vstupenky@strunypodzimu.cz
telefon +420720547315

 

Máte-li potíže s registrací, rezervací či platbou v průběhu objednávky, napište na info@goout.cz, telefon 222 70 30 70.

Přejete-li si podat reklamaci či zažádat o vrácení vstupného v případě zrušené akce, napište na info@goout.cz, telefon 222 70 30 70.

 

Místa konání:

 

Divadlo X10
(Dům uměleckého průmyslu – DUP39), Charvátova 10/39, Praha 1

Rudolfinum
Dvořákova síň, Alšovo nábřeží 79/12,
Praha 1

Dox +
Poupětova 1339/3, Praha 7